İncipol Ağız ve Diş Sağlığı polikiliniği

Diş Çekimi

Gömülü Dişlerin Çekimi/ Yirmi Yaş Dişlerinin Çekimi

Gömülü dişler genellikle çenedeki darlık ve yeterli yer olmaması sebebi ile ağız içine süremez. Dişlerin gömülü kalma sebepleri yer darlığı dışında erken yaşlarda düşme, travma, kemik içine ilerleyen enfeksiyonlar gibi sebeplere de bağlı olabilir.

Ağız içerisine süremeyecek olan gömülü dişler üzerindeki dokular aşılarak çekilir ve çekim yapılan bölge tekrar kapalı hale getirilir.

Gömülü dişlerin büyük çoğunluğunu yirmi yaş dişleri oluşturur.

Peki yirmi yaş dişleri neden genelikle çekiliyor?

Yirmi yaş dişleri en geç yaşlarda çıkan dişler olduğu için genellikle kendilerine ağız içinde yer bulamaz. bu durumda uzun süre kemik içinde bekleyen dişler çeşitli kist ve tümör oluşumuna sebep olabilmektedir. 

Yirmi yaş dişleri çoğu kez normal diş şeklinden farklı şekillere ve kök yapısına sahip olduğu için ağızda çiğneme, temizleme zorluğu yaşanması mümkündür. Kolay temizlenemeyen ya da karşılığında diş olmayan yirmi yaş dişlerinin ileleyen yıllarda daha zor tedavilere ihtiyaç doğurmaması için çekimi tavsiye edilir.

Ancak ağız içerisinde çiğnemeye katkı sağlayan ya da protez dişlere dayanak olan ve temizliği yapılan bir yirmi yaş dişinin çekilmesi için sebep yoktur.